O origami

Origami je technika skládání papíru. Pomocí ní se dají tvořit zajímavé obrazce s nejrůznějšími motivy. Tento způsob zábavy je dnes známý po celém světě a věnují se mu jak děti, tak také dospělí.

Historie origami

Origami má dlouhou historii. Počátky této hry sahají až do 9. století. Tehdy se používalo v Japonsku pro výzdobu šintoistických svatyní a při různých náboženských obřadech. Ostatně také toto slovo pochází z japonštiny, kde oru znamená skládat a ami papír. Jako zábava se však origami objevuje až v 17. století. O 200 let později dochází k jeho větší popularitě především díky jeho uznání za plnocenný druh výtvarného umění. Počet prvotních technik origami byl malý, avšak díky různým kombinacím jednotlivých typů značně narostl. Největší popularitou se stále těší v zemi svého původu – Japonsku. Tam se děti učí skládat z papíru již od mateřské školky. Technikou origami byl zde vytvořen maskot Olympijských her v Naganu či pomník dětským obětem hirošimské tragédie. Ten představuje děvčátko skládající jeřába. Jeho autorem je dívka Sadako, která sama byla poznamenána výbuchem atomové bomby. V jejím důsledku onemocněla leukémií. Autorem nejznámějších origami je rovněž Japonec Akira Yoshizawa, který vytvořil přes 50 000 modelů, z nichž některé zdobí jeho 18 knih.

Techniky origami

Jednou z oblíbených technik jsou pohyblivé origami. Takto si můžeme vytvořit například letícího ptáka či skákající žábu. Výroba takovýchto kousků zabere zhruba 10 minut. Modulární technika spočívá v zasouvání jednotlivých částí navzájem do sebe. Takto vznikají velice hezké obrazce. K nejznámějším patří Kusudama představující ozdobné květinové koule. Na složitější modely se používá mokrá technika. Tento způsob je však náročnější. Oceněním tvůrců však bývají jedny z nejhezčích modelů, které mohou origami vůbec kdy vzniknout.

...